
Neonowe napisy we wnętrzach, które święciły triumfu od lat 50. do 90. ponownie zyskują popularność. Coraz częściej stanowią one świetny element dekoracyjny mieszkań oraz domów. Neonowe litery to dosyć wyrazisty i uniwersalny dodatek, który idealnie sprawdza się w nowoczesnych przestrzeniach – w szczególności tych minimalistycznych i surowych. Tam, gdzie dominuje biel lub czerń, jasne litery są doskonałą ozdobą, ożywiającą charakter całej aranżacji. Do jakich wnętrz pasują neonowe lampy? Czy można wykonać je samodzielnie? Podpowiadamy!
Jeżeli potrzebujesz inspiracji do aranżacji wnętrz, zapraszamy na: Woodlove.to.
Neonowe napisy – charakterystyka
Neony, mają swoją historię sięgającą 1910 roku, jednak na popularności zyskały dopiero po II wojnie światowej. Od lat 50. do 90. stanowiły powszechny element przestrzeni miejskiej w postaci nośników reklamowych, które mogliśmy znaleźć niemal wszędzie. W tamtych czasach neony były szklanymi rurkami wypełnionymi gazem, świecącymi w różnych kolorach. Obecnie, lampki neonowe zyskały nową, bardziej przyjazną, łatwiejszą do modelowania formę. Elastyczne, miękkie przewody LED umożliwiają stworzenie niemal dowolnego kształtu. Dzięki trendowi powrotu do rzeczy retro i vintage, neonowe napisy coraz częściej pojawiają się w domach i mieszkaniach jako ciekawy element wystroju – zwłaszcza w przypadku industrialnych przestrzeni.
Neonowe lampy do aranżacji wnętrz – dlaczego warto?
Neonowe napisy LED do domu to nie tylko oryginalny element dekoracyjny, ale także funkcjonalne źródło światła. Dobrym rozwiązaniem są elastyczne węże świetlne, które doskonale sprawdzają się do wydzielenia stref w pomieszczeniu czy też jako ozdobne oświetlenie schodów i korytarzy. Neonowy wąż LED jest wykonywany z giętkiego oraz odpornego na uszkodzenia silikonu. Dzięki temu z łatwością można uformować go w różne kształty, tworząc tym samym wyszukane aranżacje świetlne, które będą stanowiły wyrazisty element aranżacji.
Warto wziąć pod uwagę to, że lampy neonowe doskonale oświetlają pomieszczenie, ale także są energooszczędne i trwałe. Bez problemu możesz je umieścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Ich jednolite, miękkie światło bez widocznego źródła diod LED sprawi, że wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Alternatywa dla neonowych napisów
Świetną alternatywą dla neonowych napisów może być powieszenie na ścianie lampki neonowej w wybranym przez Ciebie kształcie. Serce, piorun, kwadrat czy gwiazdka to tylko niektóre z dostępnych wzorów. Bez względu na to, czy wybierzesz romantyczne neonowe motywy w postaci serca do sypialni, czy neony oświetlające monitor w pokoju gamingowym dla dziecka – taki dodatek doskonale spełnia swoją funkcję.
Neonowe lampy – gdzie się sprawdzą?
Lampy neonowe dekoracyjne są idealnym dodatkiem do wnętrz stylizowanych na retro w amerykańskim stylu. Świetnie komponują się z subtelnym wystrojem salonu, który potrzebuje wyrazistych elementów. Ponadto, warto pomyśleć o tego typu elemencie w przestrzeniach industrialnych. Można je również śmiało wykorzystać w nowoczesnych aranżacjach, np. w łazience lub kuchni. Ponadto, neonowe lampy w kształcie dinozaura lub księżyca są doskonałym wyborem do pokoju dziecięcego.
Skład gazu ma wpływ na kolor neonowej lampy
Odpowiedni efekt kolorystyczny w przypadku neonów uzyskamy poprzez wybór właściwego składu gazu wewnątrz transparentnej rury. Warto wiedzieć, że:
- neon wytwarza kolor pomarańczowo-czerwony, zaś gdy umieścimy go z dodatkiem rtęci w żółto-zielonej rurze otrzymamy kolor zielony,
- argon powoduje pojawienie się fioletowego odcienia, a dodanie do niego rtęci daje niebieski kolor,
- hel powoduje pojawienie się biało-różowego koloru; w przypadku helu w żółtej rurze uzyskamy kolor żółty,
- krypton daje biały kolor,
- ksenon natomiast odpowiada za niebiesko-fioletową barwę.
Kolory szkła w lampie neonowej
Kolor szkła również ma znaczenie – to może być malowane lub barwione w masie. Dostępne są różne rodzaje neonów LED, wliczając w to transparentne rurki pokryte luminoforem oraz napełnione mieszanką gazów, pozwalających na tworzenie napisów czy wzorów w wielu różnych barwach – w tym także i w pastelowych odcieniach. Gdy wyłączysz światło, takie rurki pozostają białe. Ponadto, możesz pokusić się o zastosowanie lamp barwionych w masie – w ten sposób uzyskasz efekt jaskrawego światła, a także zachowasz barwę świecenia lampy neonowej także po jej zgaszeniu.
Neonowe taśmy LED
Coraz większą popularność zyskują również gotowe zestawy LED, wyposażone w czujnik ruchu. Taki element doskonale sprawdza się w aranżacji pokoju młodzieżowego – a także wszędzie tam, gdzie aktywacja światła następująca po wykryciu ruchu jest potrzebna. Strzałem w dziesiątkę może być także umieszczenie neonowej taśmy LED pod łóżkiem, dzięki czemu nadasz całej aranżacji pomieszczenia delikatną poświatę.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY