Deski podłogowe czy drewniane? Jakie wybrać?

Rodzaj wykończenia podłogi ma bardzo duże znaczenie dla komfortu użytkowania. Wybór materiału wpływa także na żywotność podłogi i może się okazać, że ten droższy tak naprawdę okaże się tańszy, bo nie trzeba będzie go co parę lat wymieniać. Jakie deski na podłogę są najlepszym rozwiązaniem?

Deska z litego drewna

Drewniana deska podłogowa, wykonana z dobrego gatunku drewna, pod względem trwałości zdecydowanie przewyższa panele, nie mówiąc już o jej walorach estetycznych. Panele na ogół wytrzymują tylko kilka lat i nie da się ich zregenerować – zniszczony panel trzeba po prostu wymienić na nowy, podczas gdy lite drewno można poddać renowacji, i to wielokrotnie. Panele są też gorsze pod względem parametrów izolacyjnych, nie oddychają tak jak naturalne drewno i są od niego mniej zdrowe.

Deski podłogowe nie są jednak identyczne. W zależności od gatunku drewna, deski mają różne klasy ścieralności i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Do wykończenia łazienki, kuchni i jakiegokolwiek innego pomieszczenia o wysokim poziomie wilgotności nadają się tylko niektóre rodzaje desek, z dodatkową impregnacją zabezpieczającą przed szkodliwym działaniem wody. Specjalny rodzaj desek potrzebny jest także do wykończenia podłogi z ogrzewaniem.

Na Podlogizcharakterem.pl można znaleźć drewniane deski pasujące do każdego wnętrza, zarówno jeśli chodzi o parametry techniczne, jak i wygląd. Różne są też sposoby wykończenia podłogi, bo oprócz prostych, długich desek dostępne są także parkiety o klasycznych i bardziej skomplikowanych wzorach, z matowym bądź lakierowanym wykończeniem.

Deski warstwowe

Alternatywą dla desek z litego drewna są deski warstwowe. Ich główna zaleta to niższa cena, prócz tego są one zwykle lepszym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania podłogowego. Deski warstwowe są tańsze, ponieważ ze szlachetnego gatunku drewna zrobiona jest tylko ta górna warstwa, widoczna na podłodze, natomiast warstwy poniżej są już z innego materiału.

Taka konstrukcja pozwala zaoszczędzić na produkcji deski, a jej właściwości wcale nie są przez to dużo gorsze. Podłoga z warstwowych desek wytrzyma w dobrym stanie przez wiele lat, choć można ją cyklinować tylko ograniczoną liczbę razy, w przeciwnym razie renowacja całkowicie uszkodzi wierzchnią warstwę ze szlachetnego drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + czternaście =